Atviras logopedinis užsiėmimas apie nuoseklios kalbos ugdymą „praėjimo paukščiai“. Muzikinės ir logopedinės pamokos „Migruojantys paukščiai“ metodinis tobulinimas

Savivaldybės biudžetinė švietimo įstaiga

„Zaostrovskajos vidurinė mokykla“

struktūrinis padalinys „Darželis kaimas“ Zaostrovye“

Archangelsko sritis, Primorsky rajonas

Muzikos ir logopedinių pamokų metodinis tobulinimas “ Migruojantys paukščiai»

su sveikatą tausojančių technologijų ir IRT elementais

(vyresnės grupės vaikai su tėvais)

Sudarė: Konovalenko Irina Nikolaevna, mokytoja logopedė

Tai bendra pamoka tema „Migruojantys paukščiai“, kurią veda: logopedas, muzikos vadovas ir tėvai. Pamokoje buvo naudojami sveikatą tausojančių technologijų elementai: psichogimnastika, kineziologiniai, kvėpavimo pratimai, žaidimai su kalbos akompanimentu, logaritmika. Pristatymas „Migruojantys paukščiai“ leidžia padidinti vaikų susidomėjimą ir sutrumpinti pasiruošimo laiką vaizdinė medžiaga už klasę. Bendros pamokos su tėvais sprendžia tėvų bendradarbiavimo ir įtraukimo į pataisos procesą problemą.

Tikslas: Susisteminti vaikų žinias apie migruojančius paukščius.

Užduotys:

    Temos žodyno aktyvinimas (paukščių, jų jauniklių vardai, antonimų, veiksmažodžių parinkimas, sudėtingų būdvardžių darybos pratimas).

    Gramatinės kalbos struktūros tobulinimas (daiktavardžių daryba daugiskaita vardininko ir kilmininko atveju pratimas derinti kardinolus ir daiktavardžius, vartoti prielinksnius, dirbti su deformuota fraze).

    Darbas su nuoseklia kalba (pratimas kurti atpasakojimą pagal siužetinių paveikslėlių seriją).

    Lavinti foneminį suvokimą, regimąjį ir girdimąjį dėmesį, atmintį, verbalinį ir loginį mąstymą, judesių koordinaciją, smulkiąją ir stambiąją motoriką, vaikų motorinį aktyvumą.

    Įskiepyti vaikams rūpestingą požiūrį į paukščius.

Įranga:

Pristatymas "Migruojantys paukščiai", "salų" lentelės - 8 vnt., paveikslėliai - salų pavadinimai, kepurės su migruojančių ir žiemojančių paukščių atvaizdais, žaidimas "Grafas ir vardas", paukščių namelis ir starkis, siužetinių paveikslėlių serija "Rookas - Gelbėtojas" , žaidimas „Slėpynės“, garso įrašas „Gegutės dainavimas“, muzikinis akompanimentas: Saint-Saëns „Gulbė“

Salėje ratu išdėstyti 8 stalai – salelės. Ant visų stalų yra paveikslas – salos pavadinimas. Kiekvienoje saloje yra vienas iš tėvų ir su vaikais žaidžia atitinkamą žaidimą. Salės centre yra vaikai. Visos pamokos metu vaikai juda nuo vieno stalo – salelės prie kito ir žaidžia.

Pamokos eiga.

    Organizacinis momentas.

Logopedė: Artėja ilgai lauktas, linksmas, saulėtas pavasaris. Greitai pas mus sugrįš migruojantys paukščiai. Kodėl jie vadinami migruojančiais? (nes rudenį išskrenda į šiltesnius kraštus, o pavasarį grįžta).

Logopedas: kodėl jie rudenį išskrenda nuo mūsų? (pasidaro šalta ir nėra ką valgyti).

Žaiskime ir virskime paukščiais.

Žaidimas „Žiemojantis – migruojantis“ (M. Kartushina)

Vaikai užsideda kepures su paukščių (žiemojančių ir migruojančių) paveikslėliais ir sudaro ratą. Susikibę rankomis jie eina prie dainos:

Antys, žąsys, gervės,

Liaukos, bridukai

Jie atėjo iš anapus jūros,

Ir jų namai laukė jų

Varnos yra karakonai,

Šarkos - baltapusės,

Žvirbliai, zylės -

Žiemojantys paukščiai.

2-ajai muzikos daliai vaikai - „paukščiai“ „skraido“ po salę laisva kryptimi, pasibaigus muzikai, vaikai sustoja į 2 ratus. Laimi ta komanda, kuri išsirikiuoja greičiausiai.

Logopedas: Dabar pažiūrėkite į nuotraukas ir pasakykite man, kas čia yra keistas ir kodėl?

Žaidimas „Ketvirtas ratas“

Martinas, drugelis, garnys, gervė

Rokas, žvirblis, starkis, strazdas

Varna, žvirblis, balandis,varnėnas

    Pagrindinė dalis.

Logopedas: Paukščiai įveikė labai ilgą atstumą, kol pasiekė mus. Jie visada skraidydavo, tik kartais nusileisdavo salose pailsėti. Šiandien keliausime po šias salas ir žaisime su migruojančiais paukščiais. Pirmiausia prisiminkime, kaip gervės mokosi skraidyti.

Kvėpavimo pratimas „Gervės mokosi skristi“ » ( N.V. Nishcheva).

Vaikai ištiesia rankas į šonus ir pakelia jas iki pečių lygio. Įkvėpkite per nosį. Nuleisdami rankas, iškvėpkite. Kad būtų sunkiau, galite siūbuoti rankomis, tuo pačiu metu pakaitomis keldami kojas ir judėdami ratu.

Logopedas: Taigi, skriskime. (Vaikai „skraido“ po salę pagal muziką ir sustoja prie pirmosios „salelės“).

1 sala "Kas turi ką?"

Ką paukščiai veikia pavasarį? (statyti lizdus, ​​peri jaunikliai).

Dabar prisiminsime, kaip vadinami skirtingų paukščių jaunikliai.

Žaidimas „Kas turi ką“ (su kamuoliu).

Rokas turi uostus

Kranas turi kūdikių gerves

Swift turi kirpimus

Antis turi ančiukus

Varnėnas turi starkių

Jackdaw turi žandikaulius

Psichologinė gimnastika „Viščiukai“.

Parodykime, kaip gailiai atrodo jaunikliai, kai nori valgyti (vaikai naudoja veido išraiškas); jaunikliai pamatė didelį svetimą paukštį ir išsigando; Jaunikliai laukė mamos ir linksminosi.

Kaip paukščiai rūpinasi savo jaunikliais? (Jie juos saugo, maitina)

Kineziologinė mankšta „Paukštis žiūri“

Pakaitomis visų pirštų sujungimas su nykščiu (1-2, 1-3, 1-4, 1-5)

Paukštis taip pat žiūri į žolę,

Ir ant šakų ir lapų,

Ir tarp didelių pievų

Musės, kirminai, arkliai, vabalai.

Logopedas: Paukštis pamaitino savo jauniklius ir galime tęsti skrydį (vaikai „skraido“ po salę pagal muziką).

2 sala „Pasakyk priešingai“

- Visi paukščiai skirtingi: būna didelių ir ... (mažų); jų snapai trumpi ir ... (ilgi). Žaiskimežaidimas „Pasakyk atvirkščiai“

Gandras didelis, o lakštingala... (mažas)

Gervė turi ilgą kaklą, o strazdas... (trumpas)

Lakštingala turi pilką krūtinę, o kregždė... (balta)

Gandras baltas, o bokštas... (juodas)

Vaikai tęsia „skrydį“.

3 sala „Skaičius ir vardas“

Suskaičiuok paukščius: kiek nupiešta gandrų..., gegučių..., varnėnų..., starkių..., kregždžių..., lakštingalų.... Parašykite paukščių skaičių apskritime (po paukščio paveikslėliu).

Vaikų atsakymas: 1 gandras, 5 lakštingalos, 2 varnos, 2 gegutės, 3 kregždės, 4 starkiai.

Dabar paimkime pagaliukus ir bakstelėkite (skiemenu po skiemens) šių paukščių vardus.

Žaidimas "Snitch"

Skamba muzika ir vaikai persikelia į kitą salą.

4 sala "Kieno, kieno, kieno, kieno?"

- Atidžiai pažiūrėkite į paveikslėlį. Kas čia nupiešta? (Dėl debesies matomos tik paukščių dalys: uodega, snapas, sparnas...). Atspėk ir pasakyk, kas tai?

Kregždės uodega - ... (kregždės uodega)

Gandro snapas - ... (gandro snapas)

Krano sparnas - ... (krano sparnas)

Ančių pėdos – ... (ančių pėdos)

Rooko galva - ... (Rooko galva)

(Gegutės dainavimo garsas)

Muzikos vadovas: Kas tai dainuoja? (gegutė). Ką veikia gegutė? (ženklai). Taip pat dainuokime dainelę apie gegutę.

Vaikai dainuoja dainelę „Gegutė dainuoja girioje“

„Skrydis“ tęsiasi.

5 sala „Pasakyk vienu žodžiu“

Garnys turi ilgas kojas, todėl jis vadinamas ... (ilgakojis)

Kregždė turi ilgą uodegą, vadinasi, ji yra... (ilgauodegė)

Rokas turi juodas akis, jis yra... (juodaakis)

Gandras turi ilgą snapą, todėl jis vadinamas ... (ilgasnapis)

Gulbė turi ilgą kaklą, ji vadinama ... (ilgakaklė)

Vaikai „skraido“ po salę.

6 sala „Pateikite pasiūlymą“

Kas yra kortelėje? (Pasiūlymo schema). Kas atspėjo, ką darysime? (Sudarykite sakinius). Ką veikia starkis?

(Tėvai parodo paukščių namelį ir perkelia starkio paveikslą, o vaikai sudaro sakinius).

Varnėnas išskrido iš paukščių namelio.

Į paukščių namelį įskrido starkis.

Varnėnas suko ratus virš paukščių namelio.

Varnėnas sėdėjo ant paukščių namelio.

Varnėnas sėdi po paukščių nameliu.

Logopedas: „skriskime“ į kitą salą.

7 sala "Non-Lepis"

Klausykite pasiūlymų. Ar taip atsitinka? Teisingai sudarykite sakinius.

Viščiukai peri kiaušinius.

Iš paukščių kiaušinių išsirito krokodilai.

Vaikai gamino paukščių namelius gandrams.

Paukščio kūnas padengtas kailiu.

Kirminas pešdavo starkį.

Varnėnas gyvena būdelėje.

Dainą dainavo lakštingala.

„Skrydis“ tęsiasi.

8 sala „Pasaka“

Klausytis pasakos. Pažiūrėkite į paveikslėlius. Sutvarkyk juos. Perpasakokite šią istoriją. Sugalvokite pasakai pavadinimą.

Atėjo pavasaris. Tanya į žemę pasodino saulėgrąžų sėklą. Iš žemės pasirodė daigas. O kirminai ir vikšrai yra čia pat. Vikšras prišliaužė prie daigelio ir pasakė: „Tu esi žalias daigas, jaunas ir mielas. Aš tave suvalgysiu“.

Rostokas maldavo: „Pagailėk manęs, vikšre. Leisk man užaugti!"

Vikšras nusijuokė atsakydamas ir prišliaužė visai arti ūglio. Ir tada Rookas praskrenda pro šalį. Rostokas sušuko: „Rook, padėk! Vikšras nori mane suėsti“.

(Vaikai paveikslus išdėsto teisinga tvarka, atpasakoja pasaką, pasiūlo jos pavadinimą).

Logopedas: Tai buvo paskutinė sala. Mums laikas grįžti namo.

Groja muzika. Vaikai „skraido“ po salę.

3. Pamokos santrauka.

Logopedas: O, kas čia guli mums po kojomis? (Vokas su laišku).

Kas yra ant voko? (Žmogus lesina paukštį) Taigi žmogus paukščiu rūpinasi. Prisiminkime, kaip saugoti paukščius ir ko nedaryti. (Vaikai paaiškina diagramas)

1. Lizdų negalima naikinti, nes juose paukščiai peri jauniklius.

2. Jūs negalite naikinti vabzdžių, nes paukščiai minta vabzdžiais.

Ką mes šiandien veikėme? (Skridome į salas ir žaidėme su migruojančiais paukščiais)

Vaikai šoka Gulbės šokį.

Literatūra:

    Krupenčukas O.I. Pirštų žaidimai.

Sankt Peterburgas, leidykla „Litera“ 2006 m

    Teremkova N.E. Logopediniai namų darbai

5-7 metų vaikams, sergantiems OHP.

M., Leidykla „Gnome and D“, 2008 m.

Tema: „Perėjimo paukščiai“

Tikslai: Paaiškinti ir plėsti vaikų žinias apie migruojančius paukščius, jų išorinius požymius ir elgesio ypatumus rudenį. Supažindinkite su sąvokomis: „pulkas“, „pleištas“, „styga“. Treniruokitės sudaryti priešdėlinius veiksmažodžius, turimuosius būdvardžius ir pasirinkti antonimus.
Ugdykite regimąjį ir klausomąjį suvokimą, atmintį, dėmesį, loginis mąstymas, bendrieji ir smulkiosios motorikos įgūdžiai.
Ugdykite gebėjimą klausytis kitų vaikų atsakymų nepertraukiant

Įranga: Pristatymas „Migruojantys paukščiai“, plunksnos, paukščių siluetai ant magnetų, magnetinė lenta, paukščių kontūriniai atvaizdai, flomasteriai, masažo takelis: medis, „guzinės“ pagalvės, gimnastikos arkos, briaunota lenta.

Pamokos eiga:

1. Organizacinis momentas:

Defektologas: – Apie kokį laiką šis eilėraštis kalba?
– Pagal kokius ženklus atspėjote?
- Vaikinai, ar žinote paukščių, kurie rudenį išskrenda nuo mūsų, vardus? šilti regionai?

2. Pranešimo tema:

Vaikinai, šiandien kalbėsime apie migruojančius paukščius. Atėjo ruduo ir prasideda svarbiausias laikas paukščių gyvenime ilga kelionė. Ar norėtumėte sužinoti, kaip paukščiai ruošiasi skristi? Tada siūlau leistis į ekskursiją į mišką. Ten, didžiausioje proskynoje, buvo atidaryta speciali mokykla paukščiams ruošti skrydžiui. Ar nori ten apsilankyti? Tada pajudame į kelią, kelias prieš mus nėra arti ir labai sunkus. Būkite atsargūs, prisiminkite kelią.

3. Priešdėlinių veiksmažodžių daryba pagal atliktą veiksmą.

Ant grindų dedama įranga: mediena, „guzinės“ pagalvės, gimnastikos arkos, briaunota lenta. Vaikai ir logopedas eina masažo taku, kartoja savo veiksmus: pasiekė, kirto, apėjo ir pan.
Defektologas: Kojos ėjo miško taku -
Ėjome, ėjome prie medžio, atėjome, apėjome jį ( apeiti medį)
Jie ėjo ir ėjo, atėjo į pelkę ir drąsiai perėjo ją per kauburį ( peržengimas per pagalves - „guzeliai“)



Jie ėjo taku, ėjo ir pasiekė kalną
Kad galėtume ilgiau vaikščioti, reikia įvažiuoti į kalną.
Mes drąsiai įžengėme į kalną, išėjome ir vėl ėjome ( praeiti po gimnastikos lankais)
Vėl pakeliui kliūtis, reikia pereiti upę
Nuėjome ant tilto ir greitai perėjome upę
Ilgai ėjome taku, kojos buvo tokios pavargusios,
Matau priekyje mišką, man reikia prie jo prieiti.

Skaidrė Nr.1,2
Defektologas – Štai, vaikinai, pasiekėme miško proskyną, kur atidaryta skraidymo mokykla migruojantiems paukščiams. Štai tiek įvairių paukščių čia susirinko. Ar atpažinote juos? Pavadinkite paukščius, kuriuos matote (vaikai išvardija paukščius):
- Matau gandrą.
- Matau kraną... ir pan.)
– Kaip tie paukščiai vadinami? (migruojantys paukščiai)

4. Leksinių ir gramatinių kategorijų formavimas. Skaidrė Nr. 3

4 skaidrės numeris.

Defektologas: Taip, vaikinai, susirinko daug paukščių. Pasakyk man, ar paukščiai panašūs vienas į kitą, ar skiriasi? Taip, visi paukščiai yra skirtingi, bet jų visų kūno dalys yra vienodos. Įvardykite, kokias vienodas kūno dalis turi visi paukščiai? Vaikai paeiliui atsako:

Gerai padaryta, visi paukščiai turi tą pačią struktūrą, bet vis tiek labai skiriasi vienas nuo kito. Jų būna didelių ir mažų, turi skirtingos spalvos plunksna, net snapo forma kiekvienam skirtinga, palyginkime paukščius. Pavyzdžiui, kregždė ir gulbė

5 skaidrės numeris. Žaidimas „Pasakyk priešingai“.

Tikslas: Pratinkite vaikus pasirenkant antonimus.
Kregždės kūnas mažas, bet gulbės... (didelis).
Kregždė maža, o gulbė .... (didelė).
Kregždė turi trumpą snapą, o gulbė turi ... (ilgą).
Kregždės kojos plonos, o gulbės...(storos).
Kregždė turi ilgą uodegą, o gulbė ... (trumpa).
Kregždė turi juodus sparnus, o gulbė ... (balta).

5. Artikuliacinė gimnastika naudojant bioenergoplastiką

Skaidrės Nr.6, 7,8,9. (atliekant gimnastiką derinant liežuvio ir rankų darbą)
– Dar kartą pažvelk į kregždę – jos snapas mažas ir pailgas. Pasisveikinkime ir nusišypsokime (artikuliacijos pratimas „Šypsena“), o dabar parodykime, koks jos snapas (pratimas „Vamzdis“)

. Pratimas „Šypsena – vamzdelis“ (pratimą kartokite 3 kartus)
- Bet gulbės snapas platus ir atrodo kaip mentė.
Gulbės snapas geras,
Tai atrodo kaip "mentele".

. Pratimas "Scapula" (pakartokite 3 kartus)
– Dabar pažiūrėkime į gandrą ir gervę, koks jų snapas? (ilgas aštrus, kaip adata)

. Pratimas "Adata" (pratimą kartokite 3 kartus)
Mūsų paukštis turi siaurą snapą
Parodysime „Adata“

. Pratimas "Scapula - adata" (pratimą kartokite 3 kartus)
- Ir paukščiai turi skirtingus sparnus: dideli paukščiai ir sparnai dideli, o sparnų plotis platus.
Kaip sūpynės aukštyn ir žemyn,
Mūsų paukščiai plaka sparnais

. Pratimas "Sūpynės" (pratimą kartokite 5 kartus)
Ir šitaip kregždei
Kaip laikrodis

. Pratimas "Laikrodis" (pratimą kartokite 5 kartus)

6. Kvėpavimo pratimas: „Plunksnas“.

Žiūrėk, kažkas numetė plunksnas, paukščiai tikriausiai skrido ir pametė plunksnas. Pūskime ant jų. (Pūskite ant plunksnų iškvepiant ir sakome: „Pf-pf...“, tada ilgai iškvėpdami „Kieno plunksna skris toliau“)

7. Gimnastika akims: „Gervė“. 10 skaidrės numeris.

O štai skrydžio mokyklos direktorius, koks jis svarbus, vaikšto po proskyną ir laikosi tvarkos. Pažiūrėkime su juo, ką paukščiai veikia.

8. Temos žodyno plėtimas ir patikslinimas.

Vaikinai, Crane kviečia mus į pirmąją pamoką
11 skaidrės numeris.
- Sakyk, ar žinai, kaip paukščiai ruošiasi skristi? (renkasi į pulkus).
Tai va, tos pačios rūšies paukščiai susirenka į pulkus ir išsirenka lyderį. Drąsiausias ir protingiausias paukštis. (Paukščių balsų garso įrašas)
– Vaikinai, paukščiai tokie triukšmingi, visi labai nori tapti lyderiais, padėkime jiems. Žiūrėkite, prieš jus yra paukščių piešiniai, bet jūs turite juos užpildyti ir mes galėsime sužinoti, ką paukščiai išrinko savo lyderiais.

Grafinių įgūdžių formavimas. "Ratas ir vardas"

Būkite atsargūs, visus paveikslėlio taškus turite sujungti iš eilės.
– O prieš darbą ištieskime pirštus.

Pirštų gimnastika:

Puiku, kokius paukščius gavai?
– Ar norite būti savo būrių lyderiais? (Išdaliju medalionus su paukščių atvaizdais).
– Kiekvienas vadas, prieš išskrisdamas, turi mokėti išdėstyti savo paukščius tam tikra tvarka.

Skaidrių demonstravimas

№ 12. Tai skrenda gervė. Gervės yra labai dideli paukščiai, jų sparnų plotis labai didelis, todėl skrendant išsirikiuoja į pleištą. kaip tai.
№ 13. Tai žąsis skraido. Žąsys skrendant rikiuojasi viena po kitos – styga. kaip tai.
№ 14. Tai skraidanti kregždė. Kregždė yra mažas paukštis ir jai labai sunku vienai įveikti tokį sunkų kelią, todėl visi maži paukščiai skrenda viename dideliame būryje. kaip tai.
№ 15. Vaikai atkartoja paukščių formavimąsi
- Pabandykime susilyginti su jumis:
- pleištas
- styga
- pulke
Defektologas: - Ant stalo turite vokus, suraskite savo paukščius ir sudėliokite juos tinkama tvarka. Būkite atsargūs.

9. Judesių koordinacijos lavinimas derinant su tekstu.

Gerai padaryta, matau, kad visi pasiruošę kilti, o mums beliks lankyti paskutinę pasiruošimo prieš skrydį pamoką.

Lygiu ratu vienas po kito einame žingsnis po žingsnio.
Nagi, kartu, ateik, darykime tai kartu... Vaikščiodami ir žygiuodami ratu
Nusipurtėme kaip įmanydami, Judesiai pagal tekstą
Ištieskime kaklą.
Žiūrėjome, žiūrėjome atgal,
Kaklai sutraukti į pečius.
Būkite dėmesingi, lygiuokite save
Ir pakartokite po manęs.
Pakelk sparnus, netingėk,
Visi susėdo, sparnai nuleido.
Vėl keliame sparnus,
Ir tada mes juos nuleidžiame,
Vėl visi susėdo kartu,
Jie labai garsiai sušnypštė: šššš...

10. Didaktinis žaidimas „Kieno, kieno, kieno“ 16 skaidrės numeris.

Taigi paukščiai išskrido! Kaip aukštai jie pakilo, jau sunku juos pamatyti! Pabandykime atspėti, kuris paukštis už kokio debesies pasislėpė?
- Koks paukštis dingo už mėlyno debesies? Kieno uodega matoma? (tai yra balandis)
– Kas pasislėpė už rožinio debesėlio? Kieno snapą matai? (žąsies snapas)
-Kieno sparną matai už mėlyno debesies? (krano sparnas)
- Kas yra už pilko debesies? Kieno ten letenos? (varnos pėdos)
- Paukščiai kyla vis aukščiau į dangų! Atsisveikinkime su jais. Iki pasimatymo pavasarį!

11. Apibendrinimas.

Na, vaikinai, paukščiai išskrido ir mums laikas grįžti į savo vietą. Sakykite, ar dabar sužinojote, kaip paukščiai ruošiasi skristi? Ką jie veikia? (Vaikų atsakymai)

Atspindys „Plunksna“.
- Vaikinai, Gervė mums paliko plunksnų, su kuriomis žaidėme kaip suvenyrą, o tas, kuris pasakoja, kas jam patiko skrydžio mokykloje, gali pasiimti pats.

Pamokų užrašai (parengiamoji logopedinė grupė).

Tema: „Skamba R-R, raidė „R“. Migruojantys paukščiai“.

Užduotys:

  1. Klausos dėmesio ugdymas, foneminė analizė ir sintezė.
  2. Žodyno aktyvinimas temomis: „Pavasaris, migruojantys paukščiai“.
  3. Išsilavinimas lyginamasis laipsnis būdvardžiai, sunkūs žodžiai, antonimai.
  4. Daiktavardžių mažybinių formų daryba.

Medžiaga pamokai:

  • Firebird, garso namai, Gėlės; kortelės su raidėmis; obuoliai (atvirkštinėje pusėje - liežuvio suktukai skaitymui).

Pamokos eiga:

1. - Vaikai, šiandien mūsų pamokoje svečias iš pasakos. Atspėk, koks jo vardas. Logopedas užduoda vaikams mįslę:

Saldus obuolių aromatas
Įviliojau tą paukštį į sodą.
Plunksnos švyti ugnimi
Ir naktį taip pat lengva, kaip ir dieną.
(Ugninis paukštis).

Ugnies paukštis jums paruošė įdomių žaidimų. Ar norite žaisti su Firebird? Tada pakartokite po manęs stebuklingi žodžiai:

Ra - Ra - Ra - žaidimas prasideda.
Ro-ro-ro – rankoje laikau rašiklį.

Logopedas atplėšia vieną plunksną nuo prie lentos pritvirtintos Firebird. Nugarėlėje yra užduotis: perbraukti dvi vienodas raides.

Vaikai sėdi prie stalų, ant stalų yra kortelės. Ant jų užrašytos raidės: R. V P. E T S R. N T A P. Perbraukę tas pačias raides, vaikai perskaitė žodį: „Pavasaris“.

2. Logopedas atplėšia antrą plunksną. Sakoma: ištaisykite klaidas.

Klausos dėmesio ugdymas. Didaktinis žaidimas „Ištaisyk klaidas“.

Logopedas skaito tekstą:

Atėjo pavasaris. Linksmai šniokščia upeliai, nuo stogų varva varvekliai - prasidėjo lapų kritimas (kritimas). Dienos trumpėja (ilgėja), o naktys ilgėja (trumpėja). Grįžta žiemojantys (migruojantys) paukščiai. Žmonės jau pasirūpino varnėnų – sustatė paukščių namelius. Iš žiemos miego bunda vabzdžiai: musės, močiutės (drugeliai), bitės. Jau tuoj pražys pirmieji pavasario žiedai – mėlynės (sniego pušelės).

Pasakyk man, kas nutinka saulei pavasarį? Saulė šviečia ryškiau, šildo, šildo žemę.

Kas nutinka sniegui – pajuoduoja, tirpsta, atsiranda upeliai.

Ką daro srautai? Jie murma.

Kas vyksta gamtoje? Paukščiai grįžta.

3. Logopedas atplėšia trečią plunksną. Sakoma: Palyginkite pavasario pradžią su pabaiga.

Būdvardžių lyginamojo laipsnio susidarymas.

Vaikai, ar, jūsų nuomone, miškas yra gražus žiemą? O kaip bus pavasarį, kai pasirodys pirmieji lapai? – dar gražesnė; garbanotas miškas - dar garbanotas; tankus miškas - dar tankesnis; džiaugsmingas paukščių giedojimas bus linksmesnis; Šviečia saulė - bus šviesiau, paukščiai čiulba garsiai - bus garsiau, sniegas purus - bus puresnis. Oras giedras – bus giedresnis. Paukščiai skrenda greitai – jie bus greitesni.

4. Ant ketvirtos plunksnos parašyta: Skaityti liežuvio virpesius - pažinti garsus.

Ugnies paukštė labai mėgsta obuolius, ji nusprendė palepinti ir tave. Obuoliai neįprasti, stebuklingi. Perskaitykite, kas ant jų parašyta. Kitoje pusėje užrašyti liežuvio suktukai, vaikai juos skaito:

a) ant kaimyno, ant trobos,
Įkarštyje sušuko bokštas.

b) Rokas rėkė, kėkštas susijaudino.

c) Bet kaimynas nenusiminė.

d) Varnėnas kirpo šimtakojus batus.

e) Varnėnas laiku tinkamai pasiūs.

f) Visi keturiasdešimt pasiūtų batų.

g) Paukščių pora suplasnojo, plazdėjo ir išlindo.
Varna pasigedo varnos.
Ant kalvos plepėjo trys šarkos.

Kuris garsas tariamas dažniau nei kiti? Garsas „R“ Garso charakteristikos. (Pribalsinis, balsinis, sunkus). Garsas „R“ turi brolį, garsas „r“. (Pribalsinis, balsinis, švelnus).

5. Ant penktos plunksnos parašyta: Surask garsą.

Didaktinis žaidimas „Garsų namai“.

Vaikai nustato „R-R“ garsų buvimą žodyje (žodžio pradžioje, viduryje, pabaigoje). Logopedas įvardija žodžius, vaikai nustato „R-R“ garsų padėtį žodyje ir įdeda skambutį į atitinkamą langelį.

Žodžiai: Gluosnis, Swift, atitirpęs lopinėlis, starkis, bokštas, lervas, paukščių namelis, upelis.

6. Ant šeštos plunksnos parašyta: Žaisk su paukščiais.

Kokie paukščiai atkeliauja pavasarį? Pavadink.

Kurių paukščių pavadinimuose girdėjote garsus „R - R“?

a) Didaktinis žaidimas: „Pavadink viščiuką“.

  • Rook - mažas bokštelis;
  • swift - kirpimas - kirpimas;
  • kranas - kūdikis kranas - kūdikių gervės;
  • varnėnas-varnėnas-varnėnas.

b) Didaktinis žaidimas „Sudėtingi žodžiai“.

  • Balta krūtinė - balta krūtinė;
  • ilgi sparnai - ilgasparniai;
  • trumpa uodega - trumpauodegė;
  • juodos akys - juodaakiai;
  • pilkos akys - pilkaakis;
  • garsus balsas – garsus balsas;
  • margi sparneliai – margasparniai.

7. Ant septintos plunksnos parašyta - transformacija.

Vaikai atsiduria proskynoje ir virsta pavasariu. Jie sako magiškus žodžius: Apsisuk, virsk pavasariu. Vaikai įsivaizduoja save kaip malonų ir švelnų pavasarį. Jie dovanoja gamtai: medžius – lapiją, pievas – žolę ir gėles.

Vėlgi upeliams nėra poilsio - (šoka ratu, vaikšto ratu).
Dieną naktį murkia krūmuose (sustoja ir rankomis kelia bangas).
Auksinė saulė vaikšto (pakelkite rankas aukštyn, rankomis padarykite puslankį).
IN švarus-švarus rojus. (Vaikai pritūpia ir atsistoja).
Jis lieja spindulius į mišką ir pievas (sukelia bangas rankomis).
Ir visos gėlės aplinkui. (Parodykite gėlę virš galvos).

8. Ant aštuntos plunksnos parašyta: „Surask porą“.

Gėlės išdėliotos proskynoje. Ant jų užrašyti žodžiai. Vaikai perskaito žodžius ir susiranda porą.

Didaktinis žaidimas „Pasakyk priešingai“.

Priešas – draugas, blogis – gėris, priešiškumas – draugystė, liūdesys – džiaugsmas, bailumas – drąsa, tinginystė – sunkus darbas.

9. Ant devintos plunksnos parašyta: „Užburti paukščiai“.

Iš sumaišytų raidžių vaikai sugalvoja paukščių vardus.

10. Ant dešimtos plunksnos parašyta: Atspėk, kas brangiausia?

Vaikai įvardija paveikslėlius, atpažįsta pirmąjį garsą ir formuoja žodžius. Tada jie užrašo visus žodžius ant kortelės. Užrašę visus žodžius, vaikai perskaitė patarlę: „Draugystė ir brolystė yra vertingesnė už turtus“.

11. Pamokos santrauka.

Išeik, vaikai, į pievą,
Visi stovi ratu.
Saule, sviesk saule,
Apšviesk mus ryškiu spinduliu.

Vaikai užsimerkia ir bando pajusti šilumą, tada laikosi už rankų ir perduoda rankų šilumą vienas kitam.

Shabalina Svetlana Vitalievna,
mokytoja logopedė,
MBDOU Nr. 139,
Irkutskas

Valentina Riadnina
„Migruojantys paukščiai. Ruduo“. Pogrupinės logopedinės pamokos santrauka

MBDOU „Vaikų raidos centras“ darželis "Varpas"

6636160 psl. Koževnikovas, Tomsko sritis, g. Oktyabrskaya 57 t (38244) 22634

Tema: « Migruojantys paukščiai. Ruduo»

Pogrupinės logopedinės pamokos santrauka

apie leksinės ir gramatinės struktūros raidą

naudojant sveikatą tausojančias technologijas

V vyresnioji grupė specialiųjų poreikių turintiems vaikams

-mokytojas- logopedas.

Tema: « Migruojantys paukščiai»

Tikslas: Vaikų kalbos leksinės ir gramatinės struktūros raida leksinė tema « Migruojantys paukščiai»

Užduotys:

Pataisomoji ir auklėjamoji:

Stiprinti vaikų žinias apie mūsų krašto paukščiai;

Ugdykite vaikų supratimą apie priežastis paukščių migracija(migruojantis, žiemojantis, klajoklis);

Ugdyti vaikų gebėjimą atskirti paukščiai iš kitų gyvūnų;

Ugdyti gebėjimą derinti daiktavardžius su būdvardžiais lytimi, skaičiumi, didžiąja raide;

Tobulinti ir praturtinti žodyną vaikai;

Formuoti gramatiškai teisinga kalba vaikams.

Korekcinis ir vystomasis:

Lavinti artikuliacinius, smulkiąją ir stambiąją motoriką;

Lavinti regimąjį ir klausomąjį dėmesį ir atmintį, mąstymą, kūrybinę vaizduotę;

Lavinti kalbos tempą ir ritmą;

Pataisomoji ir auklėjamoji:

Formuoti teigiamą požiūrį į dalyvavimą klasė;

Ugdykite bendravimo įgūdžius, bendravimą, geros valios jausmą;

Ugdykite rūpestingą požiūrį į paukščiai; noras padėti paukščiai jiems sunkiu laikotarpiu.

Stiprinti gebėjimą gerbti viską, kas gyva, ir gamtą.

Žodyno darbas: migruojantis, žiemojantis, klajoklis, vabzdžiaėdis, sėslus

Medžiagos ir įranga

1. Pristatymas, multimedijos įranga.

2. Veidrodis.

3. Paukščiai ant virvelių.

4. Plunksnos skirtingos formos, spalvos, dydžiai, žirklės, puodeliai vandens;

5 Snaigės, saulės ir paveikslėlių kortelės paukščiai.

5. Žaislinis paukštis

Preliminarus darbas:

L. N. Tolstojaus knygos skaitymas "Protingas džekas", pokalbiai pagal iliustracijas paukščiai mūsų regione ir klausantis Twitter mūsų krašto paukščiai. Išstudijuokite temą "Būstai paukščiai ir gyvūnai» .

Planuojami rezultatai:

Vaikas formavo ilgą oro srovę.

Lavinami smulkioji motorika.

Vaikas aktyviai bendrauja su bendraamžiais ir suaugusiais.

Vaikas gali pats priimti sprendimus, pasikliaudamas savo žiniomis ir įgūdžiais įvairių tipų veikla

Vaikas formuoja rūpestingą požiūrį į paukščiai; noras padėti paukščiai jiems sunkiu laikotarpiu.

Vaikas ugdo gebėjimą gerbti viską, kas gyva, ir gamtą.

Vaikas susiformavo skiriamieji bruožai paukščiai ir gyvūnai

Vaikas turi išvystytą priežasčių supratimą paukščių migracija.

Vaikas išsiugdė gramatiškai taisyklingą kalbą

Etapai Tikslai Pažanga veikla Vaikų veikla

I. Organizacinis momentas "Džiaugsmo ratas"

Organizuoti vaikus edukacinei veiklai. -Laba diena, mieli vaikinai! Šiandien esu puikios nuotaikos ir to noriu papasakoti viską. Ir šis man padės tai padaryti "stebuklingas paukštis".

- Kviečiu jus visus "Džiaugsmo ratas" pasakyk vienas kitam gerų linkėjimų, perduodamas tai iš rankų į rankas"stebuklingas paukštis".

Linkiu visiems vaikams laimės ir gėrio nuo pat ryto.

Kas gali pasakyti, koks tai paukštis? Vaikai perduoti padovanokite vienas kitam paukštį ir palinkėkite gerų linkėjimų

II. Pokalbis ant nuotraukos « Ruduo»

(2 skaidrė) Vaikinai, koks metų laikas pavaizduotas paveikslėlyje?

Štai ir ateina rudens. Kokie pokyčiai įvyko gamtoje?

Kodėl mažai paukščiai?

Kuris paukščiai, kuriuos žinote?

Kur jie skrenda? paukščiai rudenį?

Kaip jie vadinami? paukščiai kas skrido į pietus?

Kurias tu žinai migruojančių paukščių?

-Rudens vaikai: (išvardyti rudens ženklus) .

Vaikai: vabzdžiai išnyko, ir paukščiai, kurie minta vabzdžiais, išskrido į šiltesnius kraštus.

Vaikai: (išvardink paukščius) .

Vaikai: į pietus.

Vaikai: migruojančių paukščių.

Vaikai: sąrašas...

III. Sh artikuliacinė gimnastika (3 skaidrė)

Pažiūrėkite į šiuos paukščiai, kokie jie visi skirtingi, ir dydis, ir spalva, ir net snapo forma skiriasi.

Štai kregždė: jos snapas mažas ir pailgas. Nusišypsokime jai ir parodykime, koks jos snapas.

Tačiau antis ir gulbė turi platų snapą ir atrodo kaip mentelė.

Dabar pažiūrėkime į gandrą ir gervę, koks jų snapas?

Ir aš turiu sparnus skirtingi paukščiai: dideliems paukščiai ir sparnai dideli, o sparnų plotis platus. (Parodykim liežuviu visus paukščius)

Vaikai daro mankštą prieš veidrodį

„Šypsena – vamzdis“ (pratimą kartokite 3 kartus)

Pratimai "mentele"

(pakartokite 3 kartus)--ilgas, aštrus, panašus į adatą. adata" (pratimą kartokite 3 kartus)

Pratimai "Sūpynės" (pratimą kartokite 5 kartus)

Pratimai "Žiūrėti" (pratimą kartokite 5 kartus)

IV. Kvėpavimo pratimai

(4 skaidrė)

Jūs ir aš žinome, kodėl susirinkome paukščiai šioje proskynoje.

Pažiūrėkime, kaip jie išmoko skraidyti (vaikai ima paukščiai ant stygų) . Kad tavo paukštis skristų, reikia pūsti į jį, bet reikia tai daryti taisyklingai, įkvėpti oro per nosį, nekelti pečių, lengvai iškvėpti per burną ir neišpūsti skruostų. . Vaikai atlieka kvėpavimo pratimus

V. veido savaiminis masažas

(5 skaidrė) Triname ir pašildome rankas, triname delnus, plojame.

O veidą švelniai nuplauname savo šiluma. Perbraukite delnais per veidą iš viršaus į apačią.

Grėbk grėbk viską blogos mintys. Grėblius primenantys judesiai pirštais

nuo kaktos vidurio iki šventyklų

Greitai triname ausis aukštyn ir žemyn. Patrinkite ausis išilgai apatinio krašto

aukštyn ir atvirkščiai

Sulenkiame juos į priekį, sulenkdami ausis pirmyn.

Traukite žemyn už skilčių, Traukite ausis žemyn už skilčių.

Ir tada mes dedame pirštus ant skruostų, Pirštai bėgti į skruostus.

Minkome skruostus, kad jie šypsotųsi, minkome lūpas, kad šypsotųsi

Kaip ančiukai traukiame snapus link ančių, abi lūpas patraukdami į priekį.

Minkykite juos švelniai, neliesdami nagais, nykščiais ir rodomaisiais pirštais.

minkyti abi lūpas.

Lūpų kampučiais pakeliame skruostus, viduriniais pirštais – burnos kampučiuose ir išilgai

pasukite, kad pirmiausia pakeltumėte dešinįjį, o paskui kairįjį burnos kampą

Ir tada mes tekame nuo nosies iki lūpų. Vidurinių pirštų spiraliniai judesiai

rankos nuo nosies sparnų iki burnos kampų išilgai nasolabialinių raukšlių

Kempines kramtysime, viršutiniais dantimis kramtydami apatinę lūpą ir atvirkščiai.

Pripūskime balionus, išpūskime skruostus ir paglostykime, kad lūpos sulaikytų orą.

Ir šokime lūpomis į dešinę – į kairę. Rodyklės pirštai atsigulkite ant // vienas kito lūpų ir judėkite vienas kito link arba vienas nuo kito.

Liežuvis guli po lūpa, kumštis beldžiasi į lūpą. Bakstelėkite kumščiu į viršutinę lūpą, tada į apatinę lūpą, liežuvį judėti po lūpomis, aukštyn ir žemyn.

Mes patraukiame smakrą ir suspaudžiame,

Ir tada rankomis nuleidžiame per kaklą. Kaklo glostymas visu delnu nuo apatinio žandikaulio iki raktikaulių; kaklo vidurys eina tarp nykščių ir pirštų

VI. Įeinant į temą

(6, 7, 8 skaidrė)- Prasidėjus šaltiems orams Rudenį prasideda paukščių migracija, taip apie tai rašoma E. eilėraštyje. Blaginina:

Greitai ateis baltos sniego audros

Sniegas pakils nuo žemės.

Gervės lekia, skrenda, skrenda.

Negirdi gegutės giraitėje,

Ir paukščių namelis buvo tuščias,

Gandras plaka sparnais -

Išskrenda, nuskrenda.

Raštuotas lapas siūbuoja,

Mėlynoje baloje ant vandens.

Juodasis bokštas ir juodasis bokštas eina

Sode, palei keterą.

Jie subyrėjo ir pagelto

Reti saulės spinduliai

Išskrido rūkai, išskrido, išskrido.

Vaikinai, apie ką mes kalbame? paukščiai šį eilėraštį?

Pirmieji nuo mūsų atskrenda greitsparniai paukščiai. Tai snapeliai, kregždės, starkiai, lervos.

Jie išskrenda rugpjūčio pabaigoje.

Kaip manote, kodėl jie išskrenda taip anksti?

Taip, šitos paukščiai minta vabzdžiais, jie vadinami vabzdžiaėdžiais.

Dabar jūsų užduotis yra rasti vabzdžiaėdžius paukščiai? (8 skaidrė) Vaikai: O migruojantis.

Daugelis vabzdžių išnyksta

Kregždė, straubliukas, varnėnas, lervas, muselaitė.

VII. Pranešimo tema ir tikslas klases. Taigi apie ką mes šiandien kalbėsime?

O apie kokius? pasikalbėsime su paukščiais?

APIE paukščiai

APIE migruojantis

VIII. Motyvacija pažintinei veiklai (9 skaidrė) Kodėl paukštis skiriasi nuo gyvūno? - plunksnos paukščiai, o gyvūnas turi kailį.

Snapas paukščiai, o gyvūnas turi burną su dantimis

U paukščiai 2 kojos, o gyvūnas turi 4

U paukščiai turi sparnus ir beveik visi skraido, bet gyvūnai neturi ir neskraido

IX. Turimųjų būdvardžių daryba

(10 skaidrė)

Atsistojo paukščiai aukštai, aukštai į dangų! (skaidr „Dangiškoji slėpynė“) Paimkime žiūronus ir gerai pažiūrėkime į juos (pirštų mankšta "žiūronai")

Pabandykite atspėti, kas slepiasi už debesų?

Kieno uodega matoma už mėlyno debesies?

Kuris paukštis pasislėpė už rožinio debesėlio?

Kieno snapą matai?

Kieno sparną matai už mėlyno debesies?

Dabar pasakykite man, kurie iš jų yra vabzdžiaėdžiai?

Gerai padaryta! Mojuojame paukščiai, Viso gero paukščiai! Iki pavasario!

Vaikai apsimeta žiūronais ir žiūri į debesis 10 skaidrėje.

Tai kregždės uodega – balandinė

Tai gandrasnapis – gandrasnapis

Krano sparnas – krano sparnas

Vabzdžiaėdė kregždė

X. Kažko naujo atradimas

(11, 12 skaidrės) Aukse rudens dienų gervės rinkosi išvykimui. Jie suko ratus virš savo gimtosios pelkės, rinkosi į mokyklas ir išvyko į tolimus šiltus kraštus. Pirmyn skraido stipriausias – lyderis. Vėliau nei visi kiti jie išskrenda laukinės žąsys o antys – kai užšąla upės ir ežerai. Šios paukščiai vadinami vandens paukščiais.

Ir vėl turite užduotį, susirasti vandens paukščius paukščiai(12 skaidrė)

Pulkai skraido aukštai paukščiai, iš dangaus girdime jų atsisveikinimo šūksnius. Tarsi jie šaukdamas: „Sudie, iki pasimatymo pavasarį!

Žąsis, antis, gulbė, pelikanas

XI. Dėmesio ugdymas

(12 skaidrė)Žaidimas "Mes atvykome paukščiai» ,

(jei ne paukščiai - ploji rankomis)

Atvyko paukščiai:

Balandžiai, zylės,

Musės ir sparnuočiai...

Kas negerai?

Auklėtojas: O kas yra musės?

Tu teisus. Na, tęskime.

Atvyko paukščiai:

Gandrai, varnos,

Žarnos, makaronai.

Atvyko paukščiai:

Balandžiai, kiaunės.

O kas yra kiaunės?

Atvyko paukščiai:

Balandžiai, zylės,

Verslai, siskai,

Varnelės, greitukai,

Gandrai, gegutės...

Net pelėdos apgaudinėja...

kas atsitiko? Ne bandelės, o kaušeliai – semia pelėdas (Šį paukščiai)

Vaikai ploja.

Vaikai: musės.

Vaikai: vabzdžiai

Vaikai ploja.

Vaikai ploja.

Gyvūnai

Vaikai ploja.

XII. Fizminutka

(14 skaidrė) Paukščių pratimai Vaikai atlieka

XIII. Atidaromas naujas

(14 skaidrė) Ar žinai, kaip jie skrenda? paukščiai. Kada jie skrenda į šiltus kraštus?

-Pažiūrėk čia: gervės skraido kaip pleištas - pirmyn Lyderis yra stipriausias kranas.

Iš eilės skrenda antys, žąsys ir gulbės.

Kaimenyje skraido kregždės, stačiakampiai, starkiai.

XIV. Eksperimentas Kalbinio kvėpavimo, dėmesio ugdymas

(16–17 skaidrės)

Vaikinai, prieš Ant jūsų stalų yra plunksnų, atidžiai apžiūrėkite jas.

Kuo skiriasi plunksnos?

Kiekviena plunksna turi kotą, atspėkite, kur yra plunksnos kotas? Parodyk tai. Plunksnoje taip pat yra spygliuočių. Raskite barzdas. Parodyk juos. Atkreipkite dėmesį, kaip spygliai pritvirtinti prie veleno. Padėkite plunksnas ant stalo.

Kas bus, jei dabar pūs vėjas? Paimkite po 1 plunksną ir pūskite ant jos.

Jei nukirpsime plunksnos kotą, pamatysime, kad vidus tuščias, todėl plunksnos labai lengvos.

Įmerkite švirkštimo priemonę į stiklinę vandens, ar švirkštimo priemonė šlapia, ar pasikeitė švirkštimo priemonė?

Plunksnos apsaugo paukštiena nuo vandens ir drėgmės.

Pagalvokite, kodėl jums to reikia paukščiai turi dideles plunksnas?

Kodėl jiems reikia mažų plunksnų?

Dabar pažiūrėkite į plunksnų spalvą. Ką tu gali pasakyti?

Dažnai galima sutikti labai gražių paukščiai. (17 skaidrė)

Dauguma paukščiai Tik patinai yra ryškiaspalviai.

Jie naudoja savo spalvą, kad pritrauktų pateles. Tos pačios patelės paukščiai Dažniausiai jie turi vienodą spalvą, kuri padeda jiems pasislėpti nuo priešų perinant kiaušinius.

Pažiūrėk, kokie jie gražūs paukščiai. Vaikai: spalva, dydis, forma.

Vaikai rodo

Vaikai pučia ant plunksnų

Vaikai: plunksnos skraido, jos lengvos.

Vaikai panardina rašiklį į stiklinę ir žiūri.

Vaikai: ne, vanduo riedėjo lašeliais.

Vaikai: skristi.

Vaikai: šilumai.

Vaikai: plunksnos yra skirtingų spalvų.

Jie puošia paukščiai.

XV. Fizinis pratimas. Žaidimas « Paukščių gaudytojas»

(18 skaidrė)Žaidėjai pasirenka savo vardus paukščiai, kurio verksmą jie gali imituoti. Atsistokite ratu, kurio centre - paukščių gaudytojas užrištomis akimis. Paukščiai vaikšto, sukasi aplinkui paukščių gaudytojas ir ištarti:

Miške, mažame miške,

Ant žalio ąžuolo,

Paukščiai linksmai gieda.

O! Ateina paukščių gaudytojas!

Paukščių gaudytojas ploja rankomis, žaidėjai sustoja vietoje, o vairuotojas pradeda žiūrėti paukščiai. Tas, kurį rado, imituoja šauksmą paukščiai kurį pasirinko. Paukščių gaudytojas atspėja paukščio vardą ir žaidėjo vardą.

Žaidėjas tampa paukščių gaudytojas.

Žaidimo taisyklės: Žaidėjai neturėtų slėptis už pakeliui sutiktų objektų. Žaidėjai turi sustoti vietoje tiksliai tada, kai bus duotas signalas.

Vaikai linksmai žaidžia

XVI. Būdvardžių daryba

(19 skaidrė)- Ne visi paukščiai išskrenda, yra tokių, kurie lieka pas mus žiemoti.

Kaip jie vadinami?

Kokius žiemininkus pažįstate? paukščiai?

Siūlau žaisti žaidimą „Kur jie žiemoja? paukščiai

Prieš jus yra kortelės, ant kurio kairėje pavaizduota snaigė, o dešinėje – saulė. Jūsų užduotis yra sudėti iš siūlomų mažų kortelių kairėje pusėježiemojimo paukščiai - į snaigę o kur saulė - migruojantis.

Vaikai: žiemojantis, sėslus.

Vaikai: (išvardins mūsų krašto žiemojančius paukščius) .

Vaikai dėlioja korteles

XVII. Aplinkosauginis švietimas

(20 skaidrė) Kodėl sakoma, kad žiema – sunkus metas paukščiai?

Kaip jais rūpintis žiemą?

Kam gali būti naudojamas maistas paukščiai žiemą?

Iš tiesų, žiema yra sunkus metas paukščiai, ypač jei šalta ir sninga. Negaliu rasti maistas paukščiams po sniegu. alkanas paukštis labai kenčia nuo šalčio. Žiemos dienos trumpos, o norint išgyventi nesušalus, reikia suvalgyti daug daugiau maisto nei vasarą.

Reikia paramos paukščiai, pagaminkite jiems lesyklėles ir nepamirškite į jas įsinešti maisto. Tai labai naudingas dalykas.

Kai kurie vaikai su tėvais ir aš taip pat gaminome lesyklėles.

Ir aš siūlau jums ir jūsų tėvams pagaminti lesyklėles paukščiai, ir mes juos pakabinsime ant medžių priešais savo langus, o tu pasižadi, kad kiekvieną dieną išsineši maistą ir stebėsi ką paukščiai skristi į savo lesyklas - Paukščiai šalti, alkanas

Duona, grūdai, taukai, sėklos

Taip, pasikalbėsime su tėčiu, kaip jam pagaminti lesyklėlę. paukščiai.

XIV atspindys

(21 skaidrė)– Kokius prisimeni? migruojančių paukščių?

Kaip paukščiai skiriasi nuo kitų gyvūnų?

Už ką paukščiams reikia didelių plunksnų? O mažiesiems?

Ačiū, šiandien gerai padirbėjai.

Vaikai: …

Vaikai: …

Vaikai: …

XV atsisveikinimo ritualas

"Saulės spinduliai" Dabar visi sustokime ratu, ištieskime rankas į apskritimo centrą, sujungkime jas, stovėkime ramiai su užmerktos akys ir jaustis kaip šiltas saulės spindulys, kuris sušildys mūsų žiemojančius paukščius žiemą.

Vaikai sustojo ratu, užsimerkė ir tyliai stovėjo.

edukacinis: plečiamas vaikų supratimas apie migruojančius paukščius, jų išvaizda ir gyvenimo būdas, temos žodyno aktyvinimas, prielinksnių vartojimas;

korekcinis ir lavinamasis: lavina gebėjimą komponuoti paprastus sakinius, kalbos gramatinės struktūros formavimas (daiktavardžių su mažybinėmis priesagomis daryba, giminių būdvardžių formavimas, gebėjimo derinti skaitvardžius su daiktavardžiais įtvirtinimas, dėmesio, atminties, mąstymo, bendrųjų, artikuliacinių ir smulkiosios motorikos įgūdžių ugdymas, žodžių derinimas ir judėjimas;

edukacinis: domėjimosi skatinimas aplinką ir rūpestingą požiūrį į ją, geros valios ugdymą, savitarpio pagalbos jausmą.

Parsisiųsti:


Peržiūra:

Vyresniųjų grupės „Migruojantys paukščiai“ logopedinės pamokos santrauka

Tema: Migruojantys paukščiai.

Tikslai:

edukacinis: plečiamas vaikų supratimas apie migruojančius paukščius, jų išvaizdą ir gyvenimo būdą, aktyvinamas žodynas šia tema, naudojant prielinksnius;

korekcinis ir lavinamasis: gebėjimo sudaryti nesudėtingus sakinius ugdymas, kalbos gramatinės struktūros formavimas (daiktavardžių su mažybinėmis priesagomis formavimas, giminių būdvardžių formavimas, gebėjimo derinti skaitvardžius su daiktavardžiais įtvirtinimas, dėmesio, atminties, mąstymo ugdymas , bendrieji, artikuliaciniai ir smulkioji motorika, žodžių ir judesių koordinacija;

ugdomasis: ugdyti domėjimąsi aplinka ir rūpestingą požiūrį į ją, ugdyti geranoriškumą, savitarpio pagalbos jausmą.

Įranga: veidrodžiai individualiam darbui pagal vaikų skaičių, artikuliacinės gimnastikos nuotraukos, veikėjas Varnas, temos paveikslėliai, garso įrašas "Paukščių balsai", paukščio siluetas, paukščių namelio piešinys, skaičiavimo lazdos, mnemonika lentelė „Migruojantys paukščiai“, numeriai 1-3, žaidimas „Kolumbo kiaušinis“ pagal vaikų skaičių.

Pamokos eiga:

I. Org. akimirka. (Teigiamo emocinio fono pamokai kūrimas). Ant kilimo stovi vaikai ir logopedė.

Logopedas: Saulė pavargo, taupiai šildote.

Sukasi geltoni ir raudoni lapai.

Mūsų rudeninis sodas ošia ir ošia

Ant takų – spalvingos krūvos

Kas gali pasakyti, kas žino, kada tai atsitiks?

Vaikai: ruduo!

Logopedas: Taip, rudenį. Jūs ir aš eisime į stebuklingą proskyną, kad pamatytume paukščių ilgą kelionę. Užmerkime akis, giliai įkvėpkime ir iškvėpdami tarkime stebuklingus žodžius „FUUUUH“, atmerkiame akis ir mes jau miške. (Paleidžiamas „Paukščių balsų“ garso įrašas, pasirodo mokytojas, apsirengęs varnos kostiumu).

Spėkite, su kuo mes susitikome miške?

Vaikai: Varna.

Varna: Taip, tikrai, aš esu varna, svarbus paukštis. Kur bevaikščiotum – pajūriu, parke, miške – visur galima pamatyti paukščių. Beveik visi jie gali skristi. Paukščiai turi plunksnas ir sparnus. Plunksnos padeda išlaikyti šilumą ir suteikia paukščiams unikalių spalvų. Pasakyk man, kur gyvena paukščiai?

Vaikai: Paukščiai gyvena lizduose.

Varna: Ką paukščiai veikia rudenį?

Vaikai: Rudenį migruojantys paukščiai susirenka į pulkus ir skrenda į pietus ten žiemoti. O pavasarį jie grįš.

Varna: Spalio mėnesį migruojantys paukščiai skrenda į šiltesnius kraštus. Išėjo gervių, žąsų ir žuvėdrų mokyklos ir linijos. Jei migruojantys paukščiai skrenda žemai į žemę, tai reiškia šaltą žiemą, o jei aukštai – šiltą žiemą. Migruojantys strazdai vaišinasi šermukšniais: nuskins šermukšnio uogą, pailsės ir išskris toliau į pietus. „Ir kai žąsis išskrenda, iškrenta sniegas“ - taip sako žmonės. Tačiau mūsų apylinkėse lieka žiemoti žvirbliai, varnėnai, šarkos, geniai, zylės. Rudenį ir žiemą daugelis jų skrenda arčiau žmonių gyvenamosios vietos. Čia galima gauti daugiau maisto, yra kur pasislėpti nuo vėjo ir šalčio. Vaikinai, vėjelis netyčia sumaišė visų paukščių nuotraukas. Pažiūrėkime, kuris iš šių paukščių pasiliks pas mus žiemoti, o kuris išskris nuo mūsų į pietus. Jei paukščiai lieka pas mus žiemoti, kaip jie vadinami?

Vaikai: Žiemoja.

Logopedas: paukščiai, skrendantys į pietus, kaip juos vadiname?

Vaikai: migruojantys.

Vaikų akivaizdoje išdėliojamos paukščių nuotraukos: kregždė, starkis, bokštas, balandis, žvirblis, varna, žąsis, gervė, gulbė. Vaikai kartu su logopedu įsimena šių paukščių vardus ir suskirsto juos į dvi grupes: žiemojančius ir migruojančius.

Varna: ačiū, kad padėjai man išsiaiškinti, kur yra žiemojantys paukščiai, o kur migruojantys paukščiai. Viso gero!

(Vaikai sėdi, skamba garso įrašas „Paukščių balsai“)

Priminkite apie laikyseną.

II. Pagrindinė dalis.

1. Artikuliacinė gimnastika.

Logopedas: Įsivaizduokime, kad mūsų liežuviai virto jaunikliais. Jie pabudo ir išėjo iš namų.

Pratimai:

1. „Adata“

2. „Skanus džemas“

3. "Sūpynės"

4. "Taurė"

2. Žaidimas „Kur yra paukštis? »

Logopedas: Aš perkelsiu paukštį, o tu man pasakysi, kur jis dabar yra. „Iš kur atskrido starkis? „Į ką atskrido varnėnas? »

3. Žaidimas „Įvardink paukščio kūno dalis“.

Darbas su mnemonine lentele „Migruojantys paukščiai“.

Logopedas: Vaikinai, pažiūrėkite į paukščių nuotrauką, pasakykite man, kokias kūno dalis jie turi. Atsakome visu sakiniu.

Paukščiai turi galvą. Paukščiai turi du sparnus.

Paukščiai turi dvi kojas. Paukščiai turi uodegą.

Paukščiai turi snapą. Paukščių kūnas yra padengtas plunksnomis.

5. Žaidimas „Pavadink maloniai“.

Logopedas: dabar pabandysime meiliai pavadinti paukščių kūno dalis.

Galva-galva-uodega-uodega

Letenos-letenos snapas-snapas

Sparnas-sparnas plunksna-plunksna

6. Kūno kultūros pamoka „Ruduo“. (žodžio derinimas su judesiu)

Vaikai išeina ant kilimo.

Paukščių namelis buvo tuščias, paukščiai išskrido,

Lapai taip pat nesėdi ant medžių.

Šiandien visą dieną visi skraido ir skraido...

Matyt, jie irgi nori skristi į Afriką.

7. Žaidimas „Kiek paukščių išskrido? "(skaičiai 1, 2, 3)

Logopedas: Atidžiai pažiūrėkite į skaičius, kurie stovi šalia paukščių. Turite atsakyti: „Kiek paukščių išskrido? » Atsakykite visu sakiniu.

Vaikai: „Išskrido 3 kregždės“. „Išskrido 2 starkiai“.

Vaikai: „Išskrido 2 gulbės“. „1 bokštas išskrido“.

8. Pirštų gimnastika.

Skaičiavimo lazdeles renkame tais pačiais pirštais (du rodomaisiais, dviem viduriniais, iki mažųjų pirštų). Po vieną judesį kiekvienai poezijos eilutei:

Snapai ilgesni

nemačiau

Kokie yra gandro snapai?

Ir kranas.

9. Žaidimas „Kolumbo kiaušinis“.

Logopedas: Vaikinai, kai varna nuskrido, tai paliko jums užduotį.

Iš geometrinių formų pagal modelį vaikai dėlioja paukščio siluetą.

Savarankiškas vaikų darbas.

III. Apibendrinant pamoką.

Logopedas: Vaikinai, štai mes siunčiame savo paukščius į šiltuosius kraštus.

(Vaikai kartu su logopedu kreipiasi į Rechetsvetik)

Ką mes šiandien veikėme klasėje? Ką naujo išmokome?




Susijusios publikacijos