Pamoka vyresniųjų logopedinėje grupėje „Migruojantys paukščiai“. Frontalinės logopedinės pamokos santrauka – „Migruojantys paukščiai“

Pamokos tema senjorams logopedinė grupė darželis: "Migruojantys paukščiai. Prielinksnių B-NA vartojimas prielinksniuose ir apkaltinamieji atvejai".
Tikslas: lavinti leksines ir gramatines kalbos priemones.
Kalbos užduotys:
1. Išplėskite ir suaktyvinkite šios temos žodyną.
2. Ugdykite gebėjimą kalboje vartoti daiktavardžius prielinksnio ir prielinksnio su prielinksniais V-HA.
3. Statyti trumpas pareiškimas pagal temos paveikslėlį.
Pažintinės užduotys:
1. Įtvirtinti vaikų idėjas studijuota tema „Žiemojantys paukščiai“.
2. Suformuokite vaikų idėjas tema „Migruojantys paukščiai“.

Įranga: dalyko ir dalyko paveikslėliai tiriamomis temomis, muzikinis paukščių balsų įrašas, flanelgrafas, paukščio siluetai, šaka, namelis, namo stogas.
Pamokos eiga.
1. Organizacinis taškas:
Logopedė kviečia vaikus pasiruošti atidžiai klausytis ir pasakyti tai, ką išgirdo.
(Įjungiamas paukščių balsų įrašymas. Vaikai sako, kad paukščiai gieda).
2. Apimtos medžiagos kartojimas:
Logopedė vaikams parodo objektų paveikslėlius, kuriuose pavaizduoti žiemojantys paukščiai (varna, žvirblis, zylė) ir prašo kiekvieną pavadinti, tada prisiminti, kaip pavadinti vienu žodžiu. Kartojama ankstesnėse pamokose išmokta žodžio „žiemojimas“ interpretacija.
Logopedė pasiūlo pavaizduoti šių paukščių skleidžiamus garsus (kar-kar, chiv-chiv, hsin-hsin), o paskui paprašo kiekvieną paveikslėlį pasakyti pagal modelį: tai varna, ji kūkčioja; tai žvirblis, tai čiulba; Tai zylė, tai mėlyna.
3.Įvadas į temą „Migruojantys paukščiai“.
Logopedė siūlo pasitikrinti, kas prisimena, kaip prasidėjo pamoka. (Vaikai klausėsi paukščių giedojimo.) Kam patiko klausytis paukščių giedojimo? Kas nori pamatyti šiuos paukščius ir sužinoti jų vardus?
Logopedas po vieną pateikia tiriamųjų paveikslėlius, kuriuose pavaizduota lakštingala, lynas, starkis, juos įvardija ir apie kiekvieną kalba:
Tai varnėnas. Jis skrenda pas mus ankstyvą pavasarį kai sniegas dar nenutirpęs. Žmonės džiaugiasi atvykusiais starkiais ir ruošia jiems specialias namelius paukščiams.
Tai lakštingala. Į mūsų kraštą atskrenda pavasario pabaigoje, kai ant medžių jau pradėjo žydėti lapai.
Tai yra lervas. Ją mūsų apylinkėse galima pamatyti vasaros pradžioje, kai pasidaro labai šilta ir medžiai apaugę žaliais lapais.
(Kiekvieną istoriją logopedas lydi parodydamas siužetinį paveikslėlį su metų laikais).
Nuskamba išvada: paukščiai, kurių giedojimo šiandien klausėmės, gyvena tik šiltas laikas metų, o žiemai skrenda į šilti regionai, todėl lakštingala, lakštingala ir starkis yra migruojantys paukščiai.
Fizminutka
"Žvirbli, čiulbėk!" Žvirbliukai (visi vaikai) stovi iš eilės, vairuotojas stovi nugara į juos 4-5 žingsnių atstumu ir sako: žvirbliukas, čiulbėk. Vienas iš vaikų, logopedo nurodymu, „čiulba“, o vairuotojas atspėja žvirblį. Jis tampa vairuotoju.
4. Darbas su leksine ir gramatine medžiaga nagrinėjamos temos kontekste.
Logopedė sako, kad dabar sutiksime migruojančius paukščius. Jie skris ir nusileis ant įvairių objektų: tai šaka, tai stogas, tai paukščių namelis, tai lizdas, tai medis.
-Atvyko lakštingala (larkis, starkis). Ant ko sėdėjo lakštingala (larkis, starkis)? (logopedas judina paukščio figūrėlę, kad vaikai atsakytų: ant šakos, ant stogo, ant medžio)
-Atvyko starkis. Kur gyvens starkis? (paukščių namelyje)
-Lyras atvyko. Kur gyvens lervas? (lizdelyje)
Logopedė siūlo įsivaizduoti, kad į grupę atskrido paukštis.
- Ant ko ji gali atsisėsti? (vaikai pavadina aplinkinius objektus naudodami prielinksnį NA ir ant įvardyto objekto uždeda paukščio figūrėlę).
-Jei mes jai patiksime, kuo paukštis gyvens? (vaikai pavadina aplinkinius objektus naudodami prielinksnį B, o į pavadinto objekto vidų įdeda paukščio figūrėlę).
Logopedas kontroliuoja taisyklingą žodžių formų vartojimą akuzatyve ir prielinksniai su prielinksniais B-HA ir siūlomų variantų adekvatumu. Jei vaiko atsakymas neteisingas prasme ar gramatiškai, logopedas prašo vaikų pagalvoti, kaip taisyklingai pasakyti.
5. Apibendrinant.
Logopedė prašo vaikų prisiminti paukščių, apie kuriuos šiandien buvo kalbama, vardus, kaip juos pavadinti vienu žodžiu ir kodėl.
Sužinokite, kas jums patiko pamokoje.
Švenčiamos vaikų sėkmės.

Tatjana Nužnaja
Senjorų logopedinės grupės „Migruojančių paukščių sugrįžimas“ edukacinių veiklų suvestinė

Tema:"Migruojančių paukščių sugrįžimas".

Tikslai:

edukacinis:

Plėsti vaikų supratimą apie migruojančių paukščių, jų išvaizda ir gyvenimo būdas, žodyno šia tema aktyvinimas, turtinimas, apibendrinimas;

korekcinis ir vystomasis:

Gebėjimo komponuoti ugdymas paprastus sakinius;

Kalbos gramatinės struktūros formavimas (būdvardžių daryba jungiant kamienus, daiktavardžių su mažybinėmis priesagomis daryba, daiktavardžių keitimas bylomis, skaičiais, daiktavardžių derinimas su skaitvardžiais);

Kiekių nustatymo įgūdžių įtvirtinimas skiemenys žodyje,

Suvokimo, dėmesio, atminties, mąstymo, bendrųjų, artikuliacinių ir smulkiosios motorikos įgūdžių ugdymas;

Kalbos ir judesių koordinavimas;

edukacinis: ugdyti susidomėjimą aplinką ir rūpestingą požiūrį į ją, geros valios ugdymą.

Įranga:temos nuotrauka, vaizduojanti pavasarį ir paukščių sugrįžimas, dalykiniai paveikslėliai pamokos tema, rutulys, piešiniai su taškuotais vaizdais migruojančių paukščių, pieštukai.

Pamokos eiga:

1. Org. akimirka:

Logopedas: Sveiki vaikinai. Mūsų pirštai pasiūlys šiandienos susitikimo temą.

Pirštų gimnastika: pirštai juda ( "vaikščioti") ant stalo pirmyn ir atgal, keičiasi kiekvieno poeto kryptis linija:

"Pavasario saulė"

Kelkis anksti

Pažadink mus anksti!

Turėtume bėgti į lauką

Paukščiai sveikinu jus iš šiltų kraštų!

2. Logopedas: - Vaikinai, tikiuosi, atspėjote, apie ką šiandien kalbėsime klasėje? Pasakyk man, kurios paukščiai laukiam is siltu saliu?

Vaikai:sąrašą: straubliai, starkiai, gulbės, gervės, gandrai, lakštingalos.

Logopedas:Kaip vadiname paukščiai, kuris grįžta pas mus iš šiltų kraštų?

Vaikai:Migruojantis.

Logopedas:Pažiūrėkite į paveikslėlį ir pasakykite, kas buvo keisčiausias iš šio paukščių pulko ir kodėl (kapsalas, kregždė, žąsis, lakštingala, zylė)

Vaikai: Zylė, nes ji yra žiemojantis paukštis, o likusioji - migruojantis.

3. Logopedas:Pažiūrėkite, kiek paukščių pulkų yra paveikslėlyje. Suskaičiuokime, kiek paukščių yra kiekviename pulke.

Vaikai: 1 bokštas, 3 kregždės, 5 žąsys; 2 lakštingalos, 5 gulbės.

4. Logopedas: O dabar pabandysime apibūdinti tuos, kurie pavaizduoti paveikslėlyje paukščiai:

Staiga turi juodus sparnus, tai kas tai –...juodasparnis,

Kregždė turi ilgą uodegą, vadinasi, ji... ilgauodegė,

Žąsis turi ilgą kaklą, vadinasi, ji... ilgakakla,

5. Logopedas: Paukščiai džiaugiasi pavasariu, ir visi linksmai kalba savo kalba. Pasakyk man, kas duoda balsą?

Kregždė džiaugsmingai čiulba...

Gervė... varnos,

Gegutė... varna

Lakštingala... spragteli,

Lerys... skamba,

Žąsų kaukimas.

6. Logopedas:Dabar pabandykime greitai prisiminti, ką žinome paukščiai. Aš pradėsiu tau pasakoti, o tu užbaigsi mano sakinius atitinkama prasme. žodžius:

-Paukščiai grįžta iš....(šiltieji kraštai).

-Paukščiai daug pastatė ant medžių (lizdas).

Vaikinai tai daro dėl starkių (paukščių nameliai).

Į lizdus paukščiai gulės(kiaušiniai).

Kiaušiniai išsiris (viščiukai).

Rooks ieško žemėje (kirminai).

-Paukščiai skrenda kartu. (sparnai).

-Paukščiai, kuris grįžę iš pietų skambiname(migruojantis) .

7. Fizik. tik minutę:

Paukščiai skraidė (plakė rankomis,

Žmonės žiūrėjo (judina galvą įvairiomis kryptimis).

Paukščiai atsisėdo (atsėdo,

Žmonės stebėjosi (atsistoti, nuostabos gestas).

Atsisėsk, atsisėsk (pritūpęs,

Jie skraidė ir dainavo (mojuoja rankomis).

8. Logopedas:Pasakyk, kas išveža tuos, kuriuos įvardijau paukščiai?

Kas išveda gerves -... gerves,

Rooks-...rook,

Varnėnai -... starkiai,

Žąsys. žąsiukai,

Gegutė... gegutė

Gulbės...gulbės.

9. Logopedas: Gerai padaryta! Ir dabar mūsų delnai vėl veiks. Tarsiu žodžius lėtai ir aiškiai paukščiai, o jūs plojate, kad parodytumėte, kiek jame yra skiemenų. (žąsis, gulbė, bokštas, gegutė, garnys, lelė, starkis...)

10. Logopedas:O dabar žaidimas su kamuolys: tas, pas kurį skrieja kamuolys, turi jį pagauti ir pataisyti mano sakinį.

Kirminas čiupo kregždę.

Dainą dainavo lakštingala.

Žąsis mažesnė už žvirblį.

Gegutė gyvena paukščių namelyje.

Pūkuotas vikšras suėdė starkį.

11. Logopedas:O dabar kiekvienas gausite po paveikslėlį. Sujungę taškus galite atspėti, kuris paukštis yra jūsų paveikslėlyje.

Vaikai atpažins iš gauto kontūro paukščiai.

12. Logopedas: Puikiai praleidome laiką. Sustokime ratu ir pabaigai švelniai delnas į delną mes tai perduosime paukštelis vienas kitam ir su juo šypsena bei gera nuotaika.

edukacinis: plečiamas vaikų supratimas apie migruojančius paukščius, jų išvaizdą ir gyvenimo būdą, aktyvinamas žodynas šia tema, naudojant prielinksnius;

korekcinis ir lavinamasis: gebėjimo sudaryti nesudėtingus sakinius ugdymas, kalbos gramatinės struktūros formavimas (daiktavardžių su mažybinėmis priesagomis formavimas, giminių būdvardžių formavimas, gebėjimo derinti skaitvardžius su daiktavardžiais įtvirtinimas, dėmesio, atminties, mąstymo ugdymas , bendrieji, artikuliaciniai ir smulkioji motorika, žodžių ir judesių koordinacija;

ugdomasis: domėjimosi aplinka ir rūpestingo požiūrio į ją ugdymas, geranoriškumo, savitarpio pagalbos jausmo ugdymas.

Parsisiųsti:


Peržiūra:

Abstraktus logopedinis užsiėmimas V vyresnioji grupė„Perėjimo paukščiai“

Tema: Migruojantys paukščiai.

Tikslai:

edukacinis: plečiamas vaikų supratimas apie migruojančius paukščius, jų išvaizdą ir gyvenimo būdą, aktyvinamas žodynas šia tema, naudojant prielinksnius;

korekcinis ir lavinamasis: gebėjimo sudaryti nesudėtingus sakinius ugdymas, kalbos gramatinės struktūros formavimas (daiktavardžių su mažybinėmis priesagomis formavimas, giminių būdvardžių formavimas, gebėjimo derinti skaitvardžius su daiktavardžiais įtvirtinimas, dėmesio, atminties, mąstymo ugdymas , bendrieji, artikuliaciniai ir smulkioji motorika, žodžių ir judesių koordinacija;

ugdomasis: ugdyti domėjimąsi aplinka ir rūpestingą požiūrį į ją, ugdyti geranoriškumą, savitarpio pagalbos jausmą.

Įranga: veidrodžiai individualiam darbui pagal vaikų skaičių, artikuliacinės gimnastikos nuotraukos, veikėjas Varnas, temos paveikslėliai, garso įrašas "Paukščių balsai", paukščio siluetas, paukščių namelio piešinys, skaičiavimo lazdos, mnemonika lentelė „Migruojantys paukščiai“, numeriai 1-3, žaidimas „Kolumbo kiaušinis“ pagal vaikų skaičių.

Pamokos eiga:

I. Org. akimirka. (Teigiamo emocinio fono pamokai kūrimas). Ant kilimo stovi vaikai ir logopedė.

Logopedas: Saulė pavargo, taupiai šildote.

Sukasi geltoni ir raudoni lapai.

Mūsų rudeninis sodas ošia ir ošia

Ant takų – spalvingos krūvos

Kas gali pasakyti, kas žino, kada tai atsitiks?

Vaikai: ruduo!

Logopedas: Taip, rudenį. Jūs ir aš eisime į stebuklingą proskyną, kad paleistų paukščius ilga kelionė. Užmerkime akis, giliai įkvėpkime ir iškvėpdami tarkime stebuklingus žodžius „FUUUUH“, atmerkiame akis ir mes jau miške. (Paleidžiamas „Paukščių balsų“ garso įrašas, pasirodo mokytojas, apsirengęs varnos kostiumu).

Spėkite, su kuo mes susitikome miške?

Vaikai: Varna.

Varna: Taip, tikrai, aš esu varna, svarbus paukštis. Kur bevaikščiotum – pajūriu, parke, miške – visur galima pamatyti paukščių. Beveik visi jie gali skristi. Paukščiai turi plunksnas ir sparnus. Plunksnos padeda išlaikyti šilumą ir suteikia paukščiams unikalių spalvų. Pasakyk man, kur gyvena paukščiai?

Vaikai: Paukščiai gyvena lizduose.

Varna: Ką paukščiai veikia rudenį?

Vaikai: Rudenį migruojantys paukščiai susirenka į pulkus ir skrenda į pietus ten žiemoti. O pavasarį jie grįš.

Varna: Spalio mėnesį migruojantys paukščiai skrenda į šiltesnius kraštus. Išėjo gervių, žąsų ir žuvėdrų mokyklos ir linijos. Jei migruojantys paukščiai skrenda žemai į žemę, tai reiškia šaltą žiemą, o jei aukštai – šiltą žiemą. Migruojantys strazdai vaišinasi šermukšniais: nuskins šermukšnio uogą, pailsės ir išskris toliau į pietus. „Ir kai žąsis išskrenda, iškrenta sniegas“ - taip sako žmonės. Tačiau mūsų apylinkėse lieka žiemoti žvirbliai, varnėnai, šarkos, geniai, zylės. Rudenį ir žiemą daugelis jų skrenda arčiau žmonių gyvenamosios vietos. Čia galima gauti daugiau maisto, yra kur pasislėpti nuo vėjo ir šalčio. Vaikinai, vėjelis netyčia sumaišė visų paukščių nuotraukas. Pažiūrėkime, kuris iš šių paukščių pasiliks pas mus žiemoti, o kuris išskris nuo mūsų į pietus. Jei paukščiai lieka pas mus žiemoti, kaip jie vadinami?

Vaikai: Žiemoja.

Logopedas: paukščiai, skrendantys į pietus, kaip juos vadiname?

Vaikai: migruojantys.

Vaikų akivaizdoje išdėliojamos paukščių nuotraukos: kregždė, starkis, bokštas, balandis, žvirblis, varna, žąsis, gervė, gulbė. Vaikai kartu su logopedu įsimena šių paukščių vardus ir suskirsto juos į dvi grupes: žiemojančius ir migruojančius.

Varna: ačiū, kad padėjai man išsiaiškinti, kur yra žiemojantys paukščiai, o kur migruojantys paukščiai. Viso gero!

(Vaikai sėdi, skamba garso įrašas „Paukščių balsai“)

Priminkite apie laikyseną.

II. Pagrindinė dalis.

1. Artikuliacinė gimnastika.

Logopedas: Įsivaizduokime, kad mūsų liežuviai virto jaunikliais. Jie pabudo ir išėjo iš namų.

Pratimai:

1. „Adata“

2. „Skanus džemas“

3. "Sūpynės"

4. "Taurė"

2. Žaidimas „Kur yra paukštis? »

Logopedas: Aš perkelsiu paukštį, o tu man pasakysi, kur jis dabar yra. „Iš kur atskrido starkis? „Į ką atskrido varnėnas? »

3. Žaidimas „Įvardink paukščio kūno dalis“.

Darbas su mnemonine lentele „Migruojantys paukščiai“.

Logopedas: Vaikinai, pažiūrėkite į paukščių nuotrauką, pasakykite man, kokias kūno dalis jie turi. Atsakome visu sakiniu.

Paukščiai turi galvą. Paukščiai turi du sparnus.

Paukščiai turi dvi kojas. Paukščiai turi uodegą.

Paukščiai turi snapą. Paukščių kūnas yra padengtas plunksnomis.

5. Žaidimas „Pavadink maloniai“.

Logopedas: dabar pabandysime meiliai pavadinti paukščių kūno dalis.

Galva-galva-uodega-uodega

Letenos-letenos snapas-snapas

Sparnas-sparnas plunksna-plunksna

6. Kūno kultūros pamoka „Ruduo“. (žodžio derinimas su judesiu)

Vaikai išeina ant kilimo.

Paukščių namelis buvo tuščias, paukščiai išskrido,

Lapai taip pat nesėdi ant medžių.

Šiandien visą dieną visi skraido ir skraido...

Matyt, jie irgi nori skristi į Afriką.

7. Žaidimas „Kiek paukščių išskrido? "(skaičiai 1, 2, 3)

Logopedas: Atidžiai pažiūrėkite į skaičius, kurie stovi šalia paukščių. Turite atsakyti: „Kiek paukščių išskrido? » Atsakykite visu sakiniu.

Vaikai: „Išskrido 3 kregždės“. „Išskrido 2 starkiai“.

Vaikai: „Išskrido 2 gulbės“. „1 bokštas išskrido“.

8. Pirštų gimnastika.

Skaičiavimo lazdeles renkame tais pačiais pirštais (du rodomaisiais, dviem viduriniais, iki mažųjų pirštų). Po vieną judesį kiekvienai poezijos eilutei:

Snapai ilgesni

nemačiau

Kokie yra gandro snapai?

Ir kranas.

9. Žaidimas „Kolumbo kiaušinis“.

Logopedas: Vaikinai, kai varna nuskrido, tai paliko jums užduotį.

Iš geometrinių formų pagal modelį vaikai dėlioja paukščio siluetą.

Savarankiškas vaikų darbas.

III. Apibendrinant pamoką.

Logopedas: Vaikinai, štai mes siunčiame savo paukščius į šiltuosius kraštus.

(Vaikai kartu su logopedu kreipiasi į Rechetsvetik)

Ką mes šiandien veikėme klasėje? Ką naujo išmokome?


Šioje pamokoje galite įtvirtinti vaikų mintis apie migruojančius paukščius.

Pataisykite paukščių pavadinimą, jų išorines savybes, struktūrą, mitybą, įpročius, gyvenimo sąlygas.

Sisteminti vaikų žinias apie paukščių rūšis, praktikuoti migruojančių ir žiemojančių paukščių klasifikavimą bei nereikalingo objekto išryškinimą.

Žodyno suaktyvinimas šia tema.

Kalbos gramatinės struktūros formavimas.

Išmokite sudaryti sudėtingus būdvardžius.

Konstruktyvios praktikos kūrimas braižant iškirptus paveikslus.

Dėmesio, atminties, mąstymo ugdymas.

Ugdyti vaikų susidomėjimą plunksnuotais gamtos gyventojais ir rūpestingą požiūrį į juos.

Parsisiųsti:


Peržiūra:

Savivaldybės biudžetinė ikimokyklinė ugdymo įstaiga

„Darželis Nr. 147 „Šypsenos“ kombinuoto tipo“

vyresnėje vaikų, sergančių OHP, grupėje nuo 5 iki 6 metų

Tema: „Migruojantys paukščiai. Pavasaris“.

Vieta: Skazka Group

Data: 2012 m. gegužės mėn

Mokytoja logopedė: Afanasjeva

Olga Vladimirovna

Čeboksarai

2012 m

Logopedinės sesijos santrauka

vyresniųjų grupėje Nr.3 „Pasaka“ vaikams su ODD

MBDOU „Darželis“ Nr. 147 „Šypsena“ kombinuoto tipo“

Čeboksarų miestas, Čiuvašo Respublika

Mokytoja logopedė Olga Vladimirovna Afanasjeva

Pamokos tema: Migruojantys paukščiai. Pavasaris.

IKT naudojimas Edukacinis pristatymas.

Užduotys:

Stiprinti vaikų idėjas apie migruojančius paukščius.

Pataisykite paukščių pavadinimą, jų išorines savybes, struktūrą, mitybą, įpročius, gyvenimo sąlygas.

Sisteminti vaikų žinias apie paukščių rūšis, praktikuoti migruojančių ir žiemojančių paukščių klasifikavimą bei nereikalingo objekto išryškinimą.

Žodyno suaktyvinimas šia tema.

Kalbos gramatinės struktūros formavimas.

Išmokite sudaryti sudėtingus būdvardžius.

Konstruktyvios praktikos kūrimas braižant iškarpytas nuotraukas.

Dėmesio, atminties, mąstymo ugdymas.

Ugdyti vaikų susidomėjimą plunksnuotais gamtos gyventojais ir rūpestingą požiūrį į juos.

Įranga: Edukacinis pristatymas „Migruojantys paukščiai“, Žaidimo „Ketvirtasis ratas“ pristatymas, nešiojamasis kompiuteris, ekranas, projektorius, paukščių nuotraukos, iškirpti paveikslėliai.

Literatūra: Kuznecova E.V., Tikhonova 5-6 metų vaikų kalbos raida ir taisymas Maskva 2007 m.; Nishcheva N.V. Sistema pataisos darbai logopedinėje grupėje vaikams, sergantiems ODD. Sankt Peterburgas 2001; Vokhrintseva S.V. Mus supantis pasaulis. Paukščiai. Didaktinė medžiaga.

Interneto šaltiniai: Nuotraukos: yandex.ru; Gamtos garsai: viki.rdf.ru

http://zvuki-tut.narod.ru/zaryanka_malinovka/

http://allsoundsaround.com/

Ankstesnis darbas:Vaikų supažindinimas su migruojančiais paukščiais per mokytojų pamokas, skaitymas grožinė literatūra tema, mįsles apie paukščius.

Pamokos eiga:

1. Organizacinis momentas.

1-4 skaidrės Atėjo ilgai lauktas, šiltas, saulėtas pavasaris. Iš šiltųjų kraštų grįžta migruojantys paukščiai. Jie taip pat džiaugiasi pavasariu.

5-7 skaidrės Jie skraido pulkais ir rėkia. Paukščiai skuba, nes per pavasarį reikia spėti pasistatyti ir suremontuoti namus, dėti kiaušinius, išperinti juos ir išperėti palikuonis – jauniklius. O kai iš kiaušinių išsiris jaunikliai, jų tėvai – paukščiai – juos lesins ir mokys skraidyti. O rudenį vėl rinksis į pulkus ir išskris žiemoti į šiltus kraštus.

Šiandien tęsime pokalbį apie migruojančius paukščius.

2. Pokalbis apie paukščius su pristatymu.

8-11 skaidres Rook. Pirmieji pas mus atkeliauja juodieji rūkai. Jie yra pirmieji pavasario pranašai. Rookai yra dideli paukščiai, padengti juodomis plunksnomis. Jie turi didelį, šiek tiek išlenktą snapą. Rookai lizdus stato medžiuose. Jie minta vabzdžiais ir sėklomis. Klausyk, kaip jie rėkia.

12-17 skaidres Kranas. Gervė yra didelis paukštis. Gervė turi ilgą kaklą, ilgą snapą, plačius sparnus ir ilgas kojas. Gervės yra pilkos ir baltos spalvos. Klausykite, kaip rėkia gervė, ištiesdama ilgą kaklą. Štai gervių šeima: tėtis, mama ir jų jauniklis. Pažiūrėkite į gervės lizdą. Kieno čia lizdas? - Gervių lizdas.

18-21 skaidrės Gandras. Jis atrodo kaip kranas. Gandras taip pat yra didelis paukštis. Plunksnos baltas, sparnų kraštai juodi. Snapas ilgas, aštrus, raudonas. Sparnai yra platūs, ilgi ir turi didelį tarpą. Uodega švelni, plati, letenos ilgos, plonos, galingos. Gandras minta varlėmis, žuvimis, vabzdžiais ir augaliniu maistu. Pažiūrėkite į gandralizdį su jaunikliais. Klausykitės jų skleidžiamų garsų. Kieno čia lizdas? - Gandro lizdas.

22-25 skaidrės Garnys. Garnys yra didelis paukštis. Ji gyvena prie tvenkinių. Garnys turi didelį kūną, ilgą, galingą snapą ir ilgas kojas. Pažiūrėkite, kaip ji svarbiai žingsniuoja per vandenį, ir klausykite, kaip ji rėkia. Yra garnių su balta ir pilka plunksna. Garnys minta varlėmis, žuvimis, vabzdžiais ir augalais. Garnys gali ilgai stovėti ir net miegoti ant vienos kojos. Pabandykime stovėti kaip garnys.

Statistinės pratybos „Garnis“.

Vaikai stovi ant vienos kojos, lenkdami antrą per kelį, rankos ant diržo. Tada jie keičia koją.

26-31 skaidrės Gulbė. Tai išdidus, grakštus, vidutinio dydžio paukštis. Gulbė turi ilgą išlenktą kaklą. Snapas plokščias ir stiprus. Gulbės būna baltos ir juodos. Gulbės pėdos trumpos ir raištytos. Gulbė – vandens paukščiai, gyvenantys ežeruose, tvenkiniuose ir upėse. Minta žuvimis, dumbliais ir mažais vėžiagyviais.

32-37 skaidrės Varnėnas. Mažas paukštis. Plunksnos juodos su purpuriniu atspalviu ir baltais taškeliais. Varnėno snapas yra galingas. Ant galvos yra juodas skiauterėlis. Varnėnas gyvena paukščių namelyje. Varnėnas minta vabalais, vikšrais, drugeliais ir kitais vabzdžiais.

38-40 skaidrės Lakštingala. Lakštingala yra mažas, pilkas, nepastebimas paukštis. Bet lakštingala gražiai gieda, tu jos klausysi. Klausyk lakštingalos giesmės. Lakštingala gyvena lizde. Maitinasi vabzdžiais.

41-44 skaidrės Gegutė. Gegutė – mažas pilkas, margas paukštis. Gegutė gyvena viena. Ji meta savo kiaušinius į kitų žmonių lizdus. O gegutės jauniklius lesa kiti paukščiai. Klausyk gegutės varno.

45-50 skaidres Auksaragis. Dėmėtasis auksakalnis, mažas paukštis. Ant galvos yra raudonos, baltos ir juodos dėmės. Krūtinė šviesi, nugara ruda. Sparnai turi juodas ir geltonas plunksnas. Auksaplaukis minta vabzdžiais. Klausyk, kaip dainuoja auksaplaukis. Auksaplaukis gyvena lizde.

51-55 skaidrės Nurykite. Kregždė yra mažas paukštis. Sušilus ir pasirodžius vabzdžiams, kregždės atkeliauja paskutinės. Nugara, sparnai, galva padengta tamsiomis plunksnomis, o ant pilvo yra baltų plunksnų. Kregždės uodega ilga ir šakota. Balsas negarsus, klausyk, kaip verkia kregždės. Yra miesto, kaimo ir pakrančių kregždžių. Kregždė gyvena lizde. Dažniausiai kregždės skraido ore, vejasi grobį. Gaudo uodus, uodus, muses, smulkius vabzdžius.

56-59 skaidrės Swift. Paukštelis atrodo kaip kregždė. Sparčiojo plunksna pilka. Uodega trumpesnė nei kregždės, taip pat šakota. Swift minta vabzdžiais. Klausykitės, kaip dainuoja sparneliai.

60-63 skaidrės Lark. Mažas pilkas paukštelis. Lerys skrenda aukštai. Ankstų rytą galima išgirsti lervos triukus. Klausykitės, kaip dainuoja lerikas.

3. Kūno kultūros minutė.

Lauko žaidimas „Kregždės skrido“Kalbos derinimas su judesiu.

4. Žaidimas „Kuris? Kuris?" Sudėtinių būdvardžių daryba.

Vaikinai, jūs susipažinote su migruojančiais paukščiais. Jie labai gražūs ir skirtingi. Pasakyk man, kaip galima pavadinti gandrą, jei jis turi ilgą snapą.

Koks gandras? - Ilgasnapis.

Gandras turi raudoną snapą – raudonsnapį.

Rookas turi juodas akis – juodaakis.

Gulbė turi ilgą kaklą – ilgakaklį.

Gervė turi plačius sparnus – plačiasparnius.

Garnys turi ilgas kojas – ilgakojis.

Gulbė turi trumpas kojas – trumpakojus.

5. Žaidimas „Migruoja arba žiemoja“

Ant stalo išdėlioti paveikslėliai, kuriuose vaizduojami įvairūs paukščiai. Vaikų prašoma rinktis tik migruojančius paukščius. Tada vaikai kviečiami virsti pasirinktais paukščiais ir skristi.Judėjimo pauzė.

6. Kūno kultūros minutė.

Paukščiai šokinėja ir skrenda. Vaikai šokinėja

Paukščiai renka trupinius. "peck"

Plunksnos nuvalytos pavaizduoti

Snapai buvo nuvalyti.

Paukščiai skraido, dainuoja, mojuoja rankomis,

Grūdai nuskabomi. Jie tupi ir pešasi.

7. Žaidimas „Ketvirtasis ratas? Pristatymas.

Skaidrėse rodomi skirtingų paukščių vaizdai, o vaikai pasirenka papildomą objektą ir žodžiu pagrindžia savo pasirinkimą.

Balandėlis , kregždė, starkis, gegutė. Kas tas keistas? - balandis, nes tai žiemojantis paukštis.

Varna, žvirblis, balandis, varnėnas

Lakštingala, lakštingala,žvirblis, kregždė.

Šarka, bokštas , bukas, zylė.

Gulbė, garnys, balandis, gandras.

8. Žaidimas „Surinkite iškirptą paveikslėlį“

Kiekvienam vaikui įteikiami vokeliai su iškirptais paukščių paveikslėliais. Kai vaikai atlieka užduotį, paukščių vardai sutvirtinami.

9. Pamokos santrauka.

Apie ką mes šiandien kalbėjome? Kokie paukščiai atkeliauja pas mus pavasarį iš šiltųjų kraštų? Paukščiai gamtoje teikia didelę naudą. Jie valgo kenksmingus vabzdžius. Todėl paukščius reikia saugoti. Žiemą lesinome paukščius. O vasarą paukščiai gali rasti sau maisto. Paukščių negalima gąsdinti, įžeisti, naikinti lizdų.


Baigiamosios logopedinės pamokos apie gramatikos formavimą santraukastatyti kalbas tema „Migruojantys paukščiai“

Koregavimo ugdymo tikslai:

- įtvirtinti migruojančių paukščių idėją, jų išvaizdą, gyvenimo būdą, kūno dalis, gebėjimą apibendrinti;

- toliau plėsti ir aktyvinti temos žodyną (migruojantys paukščiai, straubliukas, varnėnas, varnėnas, gegutė, gulbė, gervė, gervė, kregždė, vabalas, vikšras);

- pasyvus žodynas: judrus, sėdintis, banginis žudikas;

- toliau tobulinti kalbos gramatinę struktūrą (daiktavardžių su priesagomis -at, -yat daryba);

Išsilavinimas daugiskaita daiktavardžiai vardininko linksniu;

Koregavimo ir vystymosi tikslai:

- toliau ugdyti kalbinę veiklą, rišlią ir dialogišką kalbą; klausos ir regos dėmesys, suvokimas, mąstymas, artikuliaciniai ir bendrieji motoriniai įgūdžiai;

Koregavimo ir auklėjimo tikslai:

— toliau ugdyti bendradarbiavimo, tarpusavio supratimo, iniciatyvumo įgūdžius, ugdyti rūpestingą požiūrį į gamtą.

Įranga: migruojančių paukščių nuotraukos, magnetofonas, molbertas, rodyklė, lazdelė.

Preliminarus darbas:

Skaityti eilėraščius, pasakojimus apie migruojančius paukščius,

— pirštų žaidimo „Kregždutė“ mokymasis;

- mįslių uždavimas;

- žiūrėti nuotraukas;

(vaikai sėdi puslankiu)

- Vaikinai, šiandien turime neįprastą pamoką, nuostabią ir kupiną įvairių stebuklų. Ši stebuklinga lazdelė padės padaryti stebuklus. Verta pamojuoti ir pasakyti magiškas žodis ir įvyks stebuklas. Ar norite pamatyti stebuklą? Tada visi užmerkite akis ir su manimi suskaičiuokite iki trijų. 1-2-3 – įvyksta stebuklas! (Įjungtas įrašas su miško garsais ir paukščių giedojimu.)

- Na, koks stebuklas įvyko? - Taip!

- Vaikinai, mes atsidūrėme pasakų miške! Klausyk, kas taip dainuoja?

- Tai paukščiai!

Jei sniegas visur tirpsta, diena ilgėja.

Jei viskas pasidaro žalia,

Ir laukuose suskamba upelis. Jei saulė šviečia ryškiau. Jei paukščiai neturi laiko miegoti, Jei vėjas pasidarė šiltesnis, Tai reiškia, kad... (pavasaris) atėjo pas mus.

– Taip, atėjus pavasariui viskas aplinkui atgyja. Pirmoji žolė žaliuoja, saulė šviečia ryškiau ir šilčiau, upeliai linksmai čiulba, paukščiai garsiai čiulba. Į šiltus kraštus žiemoti atskridę migruojantys paukščiai grįžta namo. Kokie paukščiai atskrido? Jas atpažinsite įmindami mįsles. Atidžiai klausykite.

Juodas, judrus, šaukia: "Krack!" Kirminų priešas.

Yra rūmai ant stulpo, yra rūmuose dainininkas, ir jo vardas...

(varnėnas).

Virvė driekėsi per dangų.

(Kranas).

Ne varna, ne zylė, - Kaip vadinasi šitas paukštis? Ji atsisėdo ant šakos, o miške pasigirdo „gegutė“.

(Gegutė).

- Gerai padaryta! (Paukščius rodau ant spausdinimo drobės).

– Kaip vienu žodžiu galima pavadinti šiuos paukščius?

– Kokius dar migruojančius paukščius žinote?

– Kodėl jie vadinami migruojančiais?

- Gerai padaryta! O dabar žaisime žaidimą „Kuo tave vaišinsime? Aš pavadinsiu paukštį, o jūs turite pasakyti, ką jie valgo.

– Sliekas – kirmėlė, gervė – žuvis, starkis – vabalas, kregždė – uodas, gegutė – vikšras.

- Gerai padaryta! Ar žinote, ką valgo mūsų paukščiai?

Dabar stovėkime prie savo kėdžių ir žaiskime pirštais. (Atliekama pirštų gimnastika „Kregždė“).

Nuryti, nuryti,

Mielas žudikas banginis,

kur buvai?

su kuo atėjai?

Buvo užsienyje

Aš gavau pavasarį.

Nešu, nešu

Pavasaris raudonas.

- Pažaiskime kitą žaidimą, šis žaidimas vadinasi „Pavardink, kiek jauniklių?

Parodau jums paveikslėlį, kuriame nupieštas suaugęs paukštis ir jo jaunikliai, ir jūs turite pasakyti, kaip šis paukštis vadinamas ir kiek jauniklių yra su juo.

- Gegutė turi vieną gegutę.

— Varnėnas turi du mažus paukštelius.

— Stogas turi tris bokštus.

— Gervė turi keturis kūdikius.

– Gulbė turi penkis jauniklius.

- Gerai padaryta! Kitas žaidimas vadinasi "Ko trūksta?" Jūs turite atspėti, ko paukščiui trūksta.

— Paukščiui trūksta snapo ir pan.

- Puiku vaikinai! Tu man šiandien labai patikai. Kas šiandien labiausiai įsiminė?

– Apie ką šiandien kalbėjome?

– Kodėl jie vadinami migruojančiais paukščiais?

- Gerai padaryta! Žinote mūsų miškuose gyvenančius migruojančių paukščių jauniklius, žinote, kaip vadinami suaugę paukščiai ir jų jaunikliai, kuo jie minta, galite nustatyti, iš kokių dalių paukščiai susideda.

(Pasigirsta beldimas. Netikėtumo akimirka – pasirodo starkis).

– Kas atėjo pas mus į svečius, ar atpažinote jį?

– Taip, aš starkis. Praskridau pro tavo darželį ir išgirdau, kad tu tiek daug žinai apie mus, migruojančius paukščius, ir man labai patiko. Už jūsų žinias noriu padovanoti šias spalvinimo knygeles, kuriose pavaizduoti paukščiai. Matau, kad myli gamtą ir rūpiniesi mumis.

Logopedas mokytojas

MADOU Nr.12

Uchaly, rep. Baškirija

Zagirova Albina Šavkatovna



Susijusios publikacijos